Saunavuoroja on jatkossa saman verran kaikissa kohteissamme

28.03.2023

Yhtenäistämme saunavuorojen varauskäytäntöjä niin, että ne ovat samanlaiset kaikissa talokohteissamme. Aiemmin käytänteet ovat voineet olla hyvinkin erilaisia eri kohteiden välillä.  

Asukastoimikuntien neuvottelukunta Neuvis päätti helmikuussa yhtenäisistä saunavuorokäytännöistä. Päätöksen mukaan jokaisella kohteella asukkailla on viikoittain etukäteen varattavissa kaksi 30 minuutin vuoroa. Tämän lisäksi päivittäin on varattavissa kaksi 30 minuutin vuoroa, mikäli vuoroja on vielä sille päivälle vapaana. Saunavuorokäytäntöjen muutos on työn alla, osassa kohteissa se on jo toteutettu. 

Tarkastelemme saunojen käyttöasteita kevään aikana ja sen myötä saunapäiviin ja -vuoroihin voi tulla muutoksia. Mahdolliset muutostoiveet saunavuoroihin voi esittää kohteen asukastoimikunnalle.