Asuntojen huolto- ja korjaustöissä palataan aiempaan toimintamalliin – katso ohjeet

25.03.2022

Asuntojen huolto- ja korjaustyöt tehdään jatkossa vanhan toimintamallin mukaisesti. Kun teet asuntoon liittyvän vikailmoituksen, urakoitsija tulee tekemään työn ilman erillistä ilmoitusta. Asukkaille ei siis enää oletuksena soiteta etukäteen ­– kuten koronapandemian aikana on totuttu.

Vikailmoitusta tehdessä voit kuitenkin valita, saako huolto tulla yleisavaimella sisälle asuntoon. Jos annat luvan, huolto soittaa ensin ovikelloa ja tiedustelee sen jälkeen terveydentilaa. Jos et ole kotona, työ tehdään normaalisti. Mikäli kiellät vikailmoituksessa yleisavaimen käytön, tulee sinun vastata huollon soittoon, jotta työt saadaan tehtyä.

TOASin erikseen tiedottamissa huolto- ja korjaustöissä pyydetään aina erikseen ilmoittamaan, mikäli asuntoon ei saa tulla yleisavaimella. Jos asukas ei ole ottanut työnsuorittajaan yhteyttä, tullaan asuntoon yleisavaimella ja toimitaan samoin kuin vikailmoitustilanteessa.